Zimní zahrady

Historie zimních zahrad sahá až do 17.století, kdy se využívaly k pěstování exotických rostlin. K nám se dostaly zřejmě z Anglie a brzy se staly velmi oblíbenými. Jejich popularita v posledních letech znovu stoupá jednak v souvislosti s rychlým rozvojem používaných materiálů a tedy i snadnější dostupností, jednak s faktem, že představuje ideální doplněk domu. Představuje spojení s přírodou, místo pro relaxaci během letního i zimního období, příjemný přechod z interiéru do venkovního prostoru a v neposlední řadě i místo pro pěstování rostlin. Zároveň oživí vzhled domu zvenku i zevnitř

Z hlediska volby materiálů je důležitá orientace zahrady, její velikost a členění. Dřevo je z hlediska přírodního určitě nejvhodnějším materiálem a současné technologické postupy zajišťují všechny požadované vlastnosti pro moderní a funkční zimní zahradu.

Svislé obvodové stěny jsou vyrobeny z lepených hranolů profilu IV-68 nebo IV-84, většinou jehličnatých dřevin. Na základě projektů je možno použít i jiné dřeviny, místní či exotické. Pro řádné fungování dle zvolených účelů je nutno zvolit správné způsoby otevírání a odvětrávání. Při použití ventilačních křídel pro trvalé větrání je upřednostňována poloha v horní části konstrukce s možností ovládání pákovým či lankovým mechanismem, otevíravě sklopná okna či dveře v částech s dobrým přístupem nejlépe proti sobě, k zajištění cirkulace vzduchu. Pro výstup ze zimní zahrady do vnějšího prostoru se užívají buď klasické vstupní dveře nebo stěny s posuvnými, případně zdvižně odsuvnými dveřmi. Pro dokonalé propojení vnitřního a vnějšího prostoru jsou vhodné skládací dveře s různými způsoby skládání do tzv.harmoniky do stran. Všechny uvedené typy výplní pak jsou standardně vybaveny všemi okenními doplňky a kováním.

Pro střešní konstrukci, pokud je součástí zimní zahrady, se rovněž používají lepené hranoly různých profilů a složení. Zde je nutno přihlížet k nosnosti vzhledem k použitému zasklení, délce a sklonu střechy.

Volba zasklení je dalším důležitým krokem při navrhování, výrobě a montáži zimní zahrady. Obvodové konstrukce jsou ve většině případů opatřeny standardním dvojsklem či trojsklem, v případě jižní orientace případně s vnějším sklem s antireflexním účinkem v různém barevném provedení. Pro zasklení střechy je většinou nezbytné sklo bezpečnostní v kombinaci se skly silnějšími, případně kalenými.

Pro zajištění správného klimatu, jak v letním, tak zimním období, je důležité řešení jednak zastínění, jednak vytápění, pokud chceme zimní zahradu celoročně využívat. Zastínění na exponovaných místech je vhodnější vnější, na méně exponovaných postačí vnitřní, celou řadou typů horizontálních či vertikálních žaluzií. Vytápění vnitřních prostorů je vzhledem k správné cirkulaci vzduchu nejvhodnější po obvodu obvodové konstrukce, které zároveň brání rosení skel vlivem srážení vlhkosti.

Firma M stolárna Zlín má dlouhodobé zkušenosti s výrobou a montáží zimních zahrad nejrůznějších provedení, jednak dle vlastních návrhů, jednak dle projektů zákazníků. Ke každému provedení přistupuje individuálně a vysoce profesionálně.

 
Úvod > Produkty > Zimní zahrady